pro odborníky pro všechny
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Glukan a autoimunitní choroby

Choroby imunitního systému, mezi které autoimunitní choroby patří, jsou způsobeny abnormálně nízkou nebo naopak příliš vysokou aktivitou některých složek imunitního systému. V případě autoimunitních chorob dochází k útoku a poškozování vlastních tkání.

Imunitní systém tvoří mimořádně komplexní systém zahrnující desítky typů buněk a tisíce nejrůznějších imunoaktivních látek. Pokud dojde k nějaké chybě, která změní schopnost těchto buněk odlišit své od cizího, může dojít k tomu, že součásti imunitního systému začnou útočit na vlastní buňky a tkáně. V podstatě se jedná o tvorbu autoprotilátek (které by neměly vůbec vzniknout) a následně T buňky přestanou zvládat regulaci imunitního systému. Podle toho, na kterou část těla imunitní systém zaútočí, rozeznáváme nejrůznější typy autoimmunitních chorob.

Jako příklady autoimunitních chorob lze uvést třeba rheumatoidní artritidu. Produkce protilátek vázajících se na výstélku kloubů vede k útokům imunitního systému a následnému zánětu a otokům. Lupus je způsoben produkcí protilátek proti buňkám vlastního těla. V případě roztroušené sklerózy se jedná o útoky na nervové buňky, v případě diabetu Typu 1 zase protilátky ničí buňky produkující inzulín. Celkově rozeznáváme kolem 80 typů autoimunitních chorob.

Glukan patří mezi stimulátory imunitních reakcí, takže je na první pohled patrné, že u chorob způsobených nadměrnou aktivitou obranného systému nebude jeho nasazení vhodné. Autoimunitní choroby se ve většině případů léčí nějakou inhibicí imunitního systému, takže nechceme brát doplněk, který by fungoval přesně opačně.

Přímých studií sledujících účinky glukanu u autoimunitních chorob je zatím málo. Nicméně v případě kolilidy, která mezi autoimunitní choroby patří, se v poslední době podařilo opakovaně dokumentovat pozitivní účinky glukanů podávaných ve formě potravního doplňku, takže situace nebude tak jednoduchá. Nicméně pokud nebude k dispozici více přímých dokladů, bude lepší glukan v případě potvrzené diagnózy autoimunitního onemocnění prostě nebrat.

 
Věděli jste, že...

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid

Reklama