pro odborníky pro všechny
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

KLINICKÉ ZKOUŠKY

Vzhledem k tomu, že glukan se testuje v laboratořích většiny civilizovaných zemí, není tak překvapující, že se v posledních letech začíná dostávat z laboratoří do nemocnic, kde probíhají klinické zkoušky. Ve většině případů si na výsledky ještě budeme muset počkat, ostatně tyto zkoušky často trvají řadu let, ale některé závěry si můžeme udělat již teď.

Úplný seznam klinických zkoušek, které po světě probíhají, není možné vytvořit, protože jen málokdo se namáhá přihlásit své zkoušky do seznamu, který si můžeme prohlédnou na stránkách www.clinicaltrials.gov. Nicméně i tam se dozvíme spoustu zajímavého. Ve stádiu rozpracování, tj. od přijímání pacientů až kontrolu výsledků, je zde nejméně 51 klinických zkoušek.

Z těch zajímavějších můžeme vybrat řadu studií sledujících účinky glukanu na snižování cholesterolu nebo regulaci hladiny krevního cukru u diabetiků, v kentuckém Louisvillu probíhající studii u pacientů trpících rakovinou plic, norskou studii u pacientů s rakovinou krku či non-Hodgkinovým lymphomem, studii na Mayo Clinic testující roli glukanu u pacientů s leukémií, studii sledující účinky glukany použitého jako podpora vakcíny proti rakovině plic, studii v Memorial Sloan-Kettering u pacientů s neuroblastomem, studie sledující účinky glukanu u popálenin nebo účinky glukanu na chronické vředy u pacientů s diabetem nebo čínskou studii glukanu u nachlazení.

Další klinické zkoušky můžeme najít buď na stránkách jednotlivých univerzit či nemocnic, nebo u výrobců. Americká firma Biothera provádí zkoušky svého kvasničného glukanu na německé univerzitě v Giessenu (a dalších 100 německých nemocnicích). Záměrem zkoušek, které si již dostaly do stádia II-III, je sledovat účinky rozpustného kvasničného glukanu Imprime PGG podávaného s monoklonálními protilátkami Rituxan nebo Treanda u pacientů s různými typy lymphomů. Předchozí výsledky ukázaly zvýšení účinků z 37 procent (pouze protilátky) na 64 procent. Stejná firma nedávno úspěšně dokončila klinické zkoušky na Filipínách a v současné době sponzoruje dalších šest klinických zkoušek, probíhajících ve Spojených státech, Německu, Francii a Austrálii.

Ne vždy se glukan testuje „pouze“ u pacientů trpících rakovinou. Biothera nedávno publikovala výsledky klinických zkoušek svého nerozpustného kvasničného glukanu WGP, které ukázaly, že čtyřtýdenní konzumace glukanu jako potravního doplňku výrazně snížila alergické problémy u alergiků. Podobně se ukázalo, že glukany zvyšují výkon nebo alespoň snižují únavu a lidí s velkým fyzických stresem, ať už se jednalo o sportovce nebo třeba o hasiče.

Stranou nezůstává ani Česká republika. V nemocnici v Ústí nad Labem probíhají společně s Léčebnou respiračních onemocnění EDEL klinické zkoušky kvasničného glukanu u dětí, které jednak přicházejí z oblastí s vysokým znečištěním životního prostředí, jednak mají závažné a chronické respirační potíže. Dosažené výsledky ukázaly výraznou stimulaci slizniční imunity (lysozym, CRP) včetně hladiny protilátek třídy IgG a IgM. Vedle toho došlo po orální aplikace glukanu k výraznému zlepšení celkové kondice dětí a zlepšení jejich zdravotního stavu.

Z výše uvedených údajů je jasné, že glukan pomalu ale jistě přechází z laboratoří do nemocnic. Zájem o klinické zkoušky neznamená pouhou snahu výrobců lépe propagovat své výrobky, ale především zájem lékařů, kteří biologickým účinkům glukanů začínají věřit. Chvíle, kdy glukan přestane být „pouhým“ potravním doplňkem a stane se oficiálním lékem (jak je tomu již 30 let v Japonsku), se výrazně příblížuje.

 
Věděli jste, že...

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid

Reklama