pro odborníky pro všechny
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Na našem trhu je velké množství doplňků stravy. Kupujeme je hlavně proto, aby nám pomohly a neradi bychom dali peníze za něco, co kvalitní není. Jak tedy oddělit „zrno od plev“ a poznat dobrý produkt?

Zaměříme se na betaglukany, čistě přírodní látky, které podporují imunitní systém, snižují hladinu cholesterolu a zvyšují vitalitu. V lékárnách a v různých internetových obchodech je nabídka všeho možného i nemožného a tak se pokusíme vyslovit zásady, podle kterých můžeme vybrat výrobek kvalitní a tím i účinný.

1. Denní dávka:

Dostatečná preventivní denní dávka pro dospělou osobu by měla být 100-200 mg/den standardizovaného množství betaglukanu. Při nachlazení a jiných onemocnění i více. Nejhorší jsou nabídky typu např. 300 mg prášku z "něčeho", které vůbec neuvádí množství skutečného betaglukanu a jsou pro spotřebitele silně zavádějící. Většinou se jedná o „prášek, extrakt či koncentrát z hub“.

2. Čistota:

Velmi důležitá a opomíjená je čistota nabízeného betaglukanu. Prof.Dr.Václav Větvička experimentálně dokázal, že preparáty mající pouze rozdrcenou houbu mají minimální (pokud vůbec nějakou) účinnost. V případě kvasnic to ostatně platí také, jinak by bylo čisté droždí již dávno lékem. Problém je totiž v tom, že náš žaludek nedokáže polysacharidy dokonale trávit, to plně dokážou jen býložravci, proto mu musíme pomoci izolací. Izolace a složité přečistění suroviny je přitom nejdražší položkou při výrobě betaglukanu. Za kvalitní se považuje betaglukan od 70% čistoty a výše. Ani to však není tak jednoduché, protože zároveň záleží na tom, co zůstává v těch tzv. nečistotách. Přesto by měly firmy čistotu dodávaného betaglukanu uvádět, a pokud tak nečiní, nemají se asi čím chlubit. Odborníci zastávají názor, že nečistoty zabraňují navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk a tím jejich aktivaci. Platí zde tedy jednoduchá (nepřímá) úměra - čím více nečistot, tím menší účinnost.

3. Zdroj:

Na zdroji samotném moc nezáleží, protože když je betaglukan dostatečně vyčištěn a v dostatečném množství, má relativně stejné účinky. Je tedy jedno, zda je získán z hub, kvasinek, mořských řas nebo z obilí. Nám Evropanům je ale geneticky a historicky biologicky nejblíže betaglukan z kvasinek, protože se tu s pomocí kvasnic peče chleba a pije pivo tisíce let.

4. Klinické zkoušky, testy:

Seriozní firma uvádí klinické zkoušky nebo publikace popisující experimenty na zdroj svého betaglukanu. Naopak varující je text, který si navzájem výrobci opisují bez konzultace s odborníky. A také text, ve kterém je nesmyslný sáhodlouhý seznam účinků betaglukanu. Betaglukany jsou účinné, ale nejsou zázrakem na všechny nemoci světa.

5. Závěr:

Prodejce nebo výrobce se může chlubit, že právě ten jejich zdroj je nejlepší, jejich produkt nejúčinnější, ale jaksi „zapomene“ uvézt čistotu a obsah betaglukanu. Čistota a obsah samotného betaglukanu jsou nejdůležitější informace pro spotřebitele!

Podle prof. Dr.Václava Větvičky. Více na stránkách www.betaglukan.cz

 
Věděli jste, že...

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid

Reklama