pro odborníky pro všechny
Aktuálně: Dvacet minut Radiožurnálu - nejen o koronaviru
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Koronavirus - viry hrozí

Epidemie koronavirů otřásá Asií, mezitím probíhá každoroční chřipková epidemie. V obou případech se jedná o virové choroby schopné zabíjet. Zatímco z Číny přicházejí pesimistické zprávy mluvící o narůstajícím počtu infikovaných i o rostoucím počtu úmrtí, evropští lékaři naopak varují před panikou. Mezitím týmy expertů v mnoha zemích usilovně pracují na vakcíně, která by se podle optimistických odhadů mohla objevit již za několik měsíců.

U takhle nové virové infekce jako je současný koronavir toho zatím příliš nevíme, snad jen něco o původu, možném způsobu nákazy a inkubační době. Možnost přímé a rychlé léčby léky na jaké jsme zvyklí (tablety, injekce ..) je zatím v nedohlednu. Proto se v současnosti zaměřujeme hlavně na možnosti prevence. Vedle samozřejmého pravidelného mytí rukou, používání dezinfekcí, vyhýbání se míst s velkou koncentrací lidí se vyplatí mít maximálně vyladěný imunitní systém. Ten sám dělá co může, ale současně také potřebuje naši pomoc. A právě tady budou hrát betaglukany svoji pozitivní roli, protože pravidelné užívání betaglukanu nám náš imunitní systém postaví do pozoru. Přitom se nemusíme bát ani předávkování, ani toho, že by se naše obranné reakce nějak nebezpečně zvýšily. Navíc betaglukan nemá žádné negativní účinky, takže není proč váhat.

Virová onemocnění, a to platí i o koronavirech, napadají zejména lidí s oslabenou imunitou, staré a nemocné. Proto také je průměrný věk zemřelých na tuto novou infekci přes 75 let. Betaglukan sice není přímý lék, ale výrazně může zvýšit šanci na to, že se nám virová infekce vyhne nebo bude mít alespoň mnohem mírnější průběh.

Na trhu existuje celá řada doplňků stravy s obsahem betaglukanů, mnohé jsou kvalitní, jiné méně. Kolektiv odborníků vedený profesorem Větvičkou před časem testoval celou řadu betaglukanů. Jako nejlepší se ukázaly betaglukany s čistotou více než 75%. Extrakty hub ve formě prášku bohužel příliš účinné nebyly.

Co se týče dávkování, pro dospělou osobu obvykle postačí 200 mg betaglukanů denně, v případě důkladné prevence před koronavirem doporučují odborníci zvýšit dávku až na 1000 mg denně.

 
Věděli jste, že...

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid

Reklama