pro odborníky pro všechny
Aktuálně: Dvacet minut Radiožurnálu - nejen o koronaviru
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Dotaz: O kvalitě betaglukanů

Pane profesore, četla jsem na Vašem webu zmínku o tom,že některé preparáty s beta-glukanem jsou kvalitní, některé méně či vůbec, popř. že nemá cenu kupovat přípravky s nadrcenou sušenou celou houbou a pod. Ráda bych se zeptala, jestli např. sušená houba shiitake ve formě kapslí je podle Vás zbytečná investice – na výrobci nezávisle – a také na to, existuje-li nějaký věstník nebo něco, kde se může laik dozvědět nekomerční informaci o tom, který přípravek je účinný, a který jen vytahuje důvěřivým lidem peníze z kapes. Nejen pokud jde o beta-glukan, ale o tzv. doplňky stravy vůbec. Děkuji za odpověď a přeji dobrý den.

Máte pravdu, opakovaně tvrdím, že u beta glukanů (ostatně stejně jako u většiny dalších produktů, a nemusí se jednat jen o potravní doplňky, ono to třeba u párků platí také) existují preparáty vynikající, průměrné i naprosto bezcenné. Stejně tak tvrdím, a mohu to experimentálně dokázat, že preparáty mající pouze rozdrcenou houbu mají minimální (pokud vůbec nějakou) účinnost. V případě kvasnic to ostatně platí také, jinak by bylo čisté droždí již dávno lékem. Problém je totiž v tom, že náš žaludek nedokáže polysacharidy dokonale trávit, to plně dokážou jen býložravci, proto mu musíme pomoci izolací. Poměrně složitá izolace a přečištění totiž tvoří většinu ceny beta glukanu.

Co se týče druhé části otázky, tak nějaká souhrnná informace neexistuje. Sice jsem nějakou dobu uvažoval o založení jakési referenční laboratoře, která by jednotlivé glukany testovala a vydávala nějaké ověření kvality, ale ukázalo se, že řada výrobců proslulých zejména glukanem na spodní části kvalitativního spektra, nemá o podobné testování žádný zájem. Je možné, že vás v blízké budoucnosti vyslyší regulační komise EU, která připravuje povinnost výrobců potravních doplňků dokázat to, co na obalu slibuje. Určitě to ale nebude hned.

No a pokud se týče o to vytahování peněz z kapes – tady platí, že opatrnosti není nikdy dost. Sice je velmi těžké někde v lékárně či na internetu přesně odhadnout seriózní firmu od nějakého vykuka, ale řada varování existuje. Je pochopitelně rozdíl, jestli firma ve svých materiálech nabídne k prostudování publikace, které popisují experimenty na jejich glukanu, nežli pokud získáme jen krásně znějící marketingovou omáčku. Stejně tak může varovat text, který jsme už někde třikrát četli. Je totiž jasné, že firma opisuje od jiných, aniž by se spojila s nějakým expertem. A tak pokud chceme něco udělat pro své zdraví a nevyhodit přitom peníze z okna, vyplatí se chvilku studovat nabídku. U glukanu stejně jako u těch párků.

 
Věděli jste, že...

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid

Reklama