pro odborníky pro všechny
Aktuálně: Dvacet minut Radiožurnálu - nejen o koronaviru
Nová studie: Betaglukan a COVID-19

Dotaz: pravidelné užívání betaglukanu

Betaglukan IMU beru již druhým rokem bez přestávky a prosím o informaci zda to není chyba. V roce 2008 mi byl z obličeje odebrán bazaliom a po cca roce opět recidiva. V té době jsem narazil na Vaše stránky o betaglukanu a začal jej užívat. Od té doby cca 18 měsíců zatím recidiva nebyla. Co mě ale mile překvapilo je, že od té doby jsem ani jednou neměl zánět horních cest dýchacích. Tímto jsem do té doby trpěl pravidelně tak 3 až 4× ročně. Od té doby nic, jen při pocitu, že se něco děje vezmu ne jednu, ale dvě tablety denně. Stejnou zkušenost má i moje manželka. Dnes jsem obdržel po roční kontrole krve výsledky a cholesterol klesl ze 7,2 na 5,6, aniž bych bral cokoli jiného. Nevím, zda je to vše výsledek betaglukanu, ale mám docela obavu přestat v užívání. Prosím o Vaší radu, zda omezit nebo pokračovat. Jedná se mi o otázku zdravotní, finanční pro mne není významná.

Vy jste i s manželkou vlastně ideální zákazníci. Navíc děláte přesně to, co jsem tady již několikrát opakoval – jako průběžné posilování imunitního systému stačí jedna dávka, ve chvíli vyššího rizika (prostě když má člověk pocit, že na něj něco leze), je lepší nasadit vyšší dávku. V oblasti cholesterolu jsou zatím informace o glukanu neúplné – na jedné straně existují studie opakovaně ukazující, že glukan skutečně snižuje hladinu cholesterolu, na druhé straně je pravda, že tyto studie většinou využily obilné glukany. Důvod není v tom, že by kvasničné glukany nefungovaly, ale proto, že se jednalo o snahu řady firem přidávat glukan do potravy, především do vloček k snídani. A tam se z cenových důvodů hodil spíše velmi levný obilní glukan.

Co se týče otázky pokračovat/přestat, nevidím žádný důvod, proč by kterýkoliv z vás měl přestávat. V obou případech glukan jasně funguje, a i když vliv glukanu na hladinu cholesterolu není úplně 100 procentně jistý, i tak se jedná o posun správným směrem. U glukanu neplatí, že by si imunitní systém na podněty zvykl, takže můžete klidně užívat glukan dál.

 
Věděli jste, že...

Náš obranný systém patří mezi nejvýkonnější systémy lidského těla

Beta glukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid

Reklama